Susanna Dyre-Greensite
Mette Langdal
Lis JensenTidligere EU-parlamentsmedlem bliver næstforperson i Folkebevægelsen mod EU

Folkebevægelsen mod EU har udnævnt sit nye formandskab.
I en pressemeddelelse fra bevægelsen meddeles, at Lis Jensen, tidligere medlem af Europa-Parlamentet, er blevet valgt som ny næstforperson. Beslutningen blev truffet under bevægelsens landsledelsesmøde, hvor også Susanna Dyre-Greensite blev genvalgt som forperson.
Lis Jensen overtager næstforpersonposten fra Niels Vaslund Eriksen og deler den med den genvalgte Mette Langdal.
Lis Jensen, med en baggrund som socialrådgiver, har været en aktiv deltager i Folkebevægelsen mod EF/EU siden 1972. Hun repræsenterede bevægelsen i Europa-Parlamentet fra 1994-99 og leder nu den lokale komite i Jammerbugt kommune samt genbrugsbutikken "Lopper mod EU" i Kaas.
Susanna Dyre-Greensite, der har været forperson siden 2019, vil fortsætte som frontfigur for Folkebevægelsen mod EU ved de kommende valg til Europa Parlamentet.
Susanna Dyre-Greensite udtalte: "Vi glæder os over at sætte et stærkt politisk og organisatorisk hold, som kan gøre os kampklar til et valgår, hvor medier og politikere igen vil forsøge at skønmale EU."
På mødet i København blev der også etableret et forretningsudvalg, der vil repræsentere organisationen mellem landsledelsesmøderne indtil næste års landsmøde.
Omtalte personer
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Korruptionsvagthund opfordrer til åbenhed om aftaler bag valgforbund efter stemmehandel
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
























