Paula Lehtomäki har haft en kort ferie. Det er kun to uger siden, at hun havde sidste dag som departementschef i Statsrådets kansli, det finske statsministerium, og allerede mandag 18. marts har hun første arbejdsdag som ny generalsekretær for Nordisk Ministerråd.
Det skriver Nordisk Ministerråd i en pressemeddelelse.
I forbindelse med tiltrædelsen siger Paula Lehtomäki, at der skal fokuseres på problemstillinger, som er relevante for borgere i Norden.
"I Nordisk Ministerråds budget for 2019 er digitalisering, mobilitet og international profilering centralt prioriterede områder. Det er i tråd med det, som jeg tror, at nordboerne forventer. Vi skal følge med tiden og bruge de nye muligheder, vi har for at lette den frie bevægelighed. Og det er vores pligt at dele vores viden og vores erfaringer med resten af verden," siger Paula Lehtomäki.
Hun er både den første kvinde på posten og den yngste generalsekretær i Nordisk Ministerråds historie.
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale



















