Bliv abonnent
Annonce

USA rører i Islands EU-vulkan

Det er dødt løb, når spørgsmålet går på, om Island skal blive medlem af EU eller ej. En måling fra januar-februar viser, at ja- og nej-siden er lige store, med 42 procent hver.
Det er dødt løb, når spørgsmålet går på, om Island skal blive medlem af EU eller ej. En måling fra januar-februar viser, at ja- og nej-siden er lige store, med 42 procent hver.Foto: Simon Wohlfahrt/AFP/Ritzau Scanpix
12. marts 2026 kl. 05.00

I fredags blev det klart, at regeringen på Island inviterer til folkeafstemning om at genoptage forhandlinger med EU om medlemskab. Den skal finde sted 29. august.

Selve optagelsen i EU skal til afstemning på et senere tidspunkt. Den afstemning har både ja-siden, nej-siden – og Donald Trump – tænkt sig at vinde.

Trump vil holde Island uden for EU

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026