Karen Melchior (R) kan ikke nå at blive taget af stemmesedlen inden folketingsvalget, men hun er trådt ud af borgerrepræsentationen som konsekvens af sit valg til Europa-Parlamentet.
Det skriver Danske Kommuner i en artikel.
"Det er da ærgerligt, men jeg kan ikke nå at blive taget af stemmesedlen," siger Karen Melchior, der ved søndagens valg fik det ene af Radikale Venstres to mandater i Europa-Parlamentet.
"Jeg havde ikke turdet drømme om, at vi fik to mandater i Europa-Parlamentet. Jeg troede, det var mere sandsynligt, at vi fik to folketingsmandater i Østjylland. Ellers havde jeg ikke stillet op til Folketinget," fortsætter Karen Melchior.
I næste måned udtræder hun af Københavns Borgerrepræsentation. Hendes afløser er Jes Vissing Tiedemann, der blandt andet har overtaget Karen Melchiors opgaver i Sundheds- og Omsorgsudvalget og Socialudvalget.
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Korruptionsvagthund opfordrer til åbenhed om aftaler bag valgforbund efter stemmehandel
- Messerschmidt forventer støtte til opgør med stemmehandel fra præsidiet
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på






















