Bliv abonnent
Annonce

Månedens uddelinger

På den gamle værftsø Frederiksø på Svendborg Havn, skal en gammel stålhal være BaggårdTeatrets nye teaterhus. Med en bevilling på 84,5 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden bliver det nye teaterhus en essentiel brik i udviklingen af Svendborg Havn som et nyt rekreativt område med både kulturelle og maritime aktiviteter.
På den gamle værftsø Frederiksø på Svendborg Havn, skal en gammel stålhal være BaggårdTeatrets nye teaterhus. Med en bevilling på 84,5 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden bliver det nye teaterhus en essentiel brik i udviklingen af Svendborg Havn som et nyt rekreativt område med både kulturelle og maritime aktiviteter.Foto: Michael Bager
31. juli 2023 kl. 05.05

Det lokale fokus står stærkt i denne måneds liste over uddelinger fra fondene. Ny Carlsberg fonden og Realdania har indledt et nyt samarbejde, som skal vise, at stedet tæller ude i 26 landkommuner. Og 13 landsbyer i kronjylland får finansiering til et fælles mødested. Blot for at nævne nogle eksempler.  

Blandt de seneste bevillinger finder man også nærstudier af edderkoppernes stærke spind, en nytårstale for børn og støtte til indkøb af dansk samtidskunst – samt bevillinger til adskillige større og mindre forskningsprojekter. Herunder et, som skal skabe en medicinsk revolution. Se hele listen, som er udarbejdet af Fondenes Videnscenter.  

UDDANNELSE, SKOLE, LEG OG BEVÆGELSE

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026