Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger

Ane Hendriksen
Direktør, Velux Fonden, medlem af TV 2s bestyrelsen, formand i Velliv Foreningen samt forperson i Foreningen Balcon
Trine Heidemann
Vicedirektør, Velux Fonden
Til en af julens sammenkomster mødte vi en kvinde på 90 år. Hun deltog i hele festen med over 20 gæster i alle aldre.
Hun fortalte med glimt i øjet, at hun havde flere hobbyer og havde cyklet indtil for to år siden. Hun fortalte også om veninder, der var blevet ramt af demens, og om sorgen ved ikke længere at kunne føre de samtaler, de engang delte.
Mødet var ikke usædvanligt. De fleste af os har i dag ældre mennesker tæt på i familien, i vennekredsen og sågar på arbejdspladsen.
De fleste af os har i dag ældre mennesker tæt på i familien, i vennekredsen og sågar på arbejdspladsen
Ane Hendriksen og Trine Heidemann
Direktør og vicedirektør, Velux Fonden
Danmarks Statistik påpeger tendensen i deres fremskrivninger: Antallet af over 80-årige forventes at vokse frem mod 2057, hvor denne gruppe borgere vil udgøre 667.000 eller 2,5 gange flere end i dag. Efter 2053 forventes mere end hver tiende indbygger at være over 80 år. I dag udgør de over 80-årige 4,4 procent af befolkningen.
Dermed er det ikke kun bedsteforældrene omkring julebordet, der bliver flere af. Det er en langt bredere og mere divers gruppe, som bliver ældre. Årgangene kan være fælles – de levede liv er det ikke.
Danmark står over for en aldrende befolkning og et stigende pres på velfærd og fællesskaber.
Alligevel fylder ældreområdet relativt lidt i fondenes bevillinger sammenlignet med andre målgrupper.
Hvilken rolle kan – og bør – fonde spille i indsatsen for ældre?
Altinget Fonde sætter emnet til debat.
Vil du deltage i debatten? Så kan du henvende dig til Magnus Skov Illum på msi@altinget.dk.
Demografien stiller krav til fondene
Det er som udgangspunkt positivt, at flere lever længere, men vi aner allerede, at udviklingen forventeligt også har en række sideeffekter set fra et samfundsperspektiv.
Den måske mest aktuelle er, at jo flere vi bliver, jo flere er vi om at dele ressourcerne – herunder til pleje og omsorg. Derfor er det vigtigt, at vi kan klare os selv længere i fremtiden, og at vi har kræfter til at tage vare på hinanden.
Ud fra det perspektiv er der god grund til, at vi som fonde overvejer, hvordan vi hver især kan understøtte, at den demografiske forskydning håndteres til fælles bedste, og hvor indsatserne afspejler den iboende pluralisme ved at involvere målgruppen.
Derfor er det vigtigt, at vi kan klare os selv længere i fremtiden, og at vi har kræfter til at tage vare på hinanden
Ane Hendriksen og Trine Heidemann
Direktør og vicedirektør, Velux Fonden
Hvordan vi går til opgaven, er i udgangspunktet enkelt og samtidig komplekst: Det kan hænge sammen med fondens fundats. Men det afhænger også af, hvilket syn på voksenlivet, man lægger til grund. Alder er ikke en entydig livsfase, og ældre er ikke en ensartet gruppe.
Det stiller krav til de fonde, der vil bidrage til løsninger på et område i hastig forandring – og det forpligter os til at være tydelige om, hvad vi kan og vil.
I Velux Fonden har vi arbejdet med aldringsområdet siden fondens stiftelse i 1981. Fondens stifter, Villum Kann Rasmussen, var fremsynet og forud for sin tid.
Han ønskede, at viden om aldring og øjensygdom skulle indgå som centrale indsatsområder i fundatsen - side om side med et fokus på aktivitetsfremmende indsatser for ældre. Netop fordi disse dele har så stor betydning for handlemuligheder og livskvalitet i den senere del af livet.
På det fundament har det været muligt for os at bidrage med væsentlig viden på området længe før, det blev et samfundsmæssigt omdrejningspunkt.
Positiv forskydning er mulig, viser forskning
Fondens mangeårige støtte til forskning i aldring har dokumenteret, at befolkningen bliver ældre, men at ekstrem høj alder ikke er ensbetydende med tilsvarende høje grader af funktionsnedsættelser.
Forskningen har også vist, at der er en stor variation i, hvor ”sundt” befolkningen ældes, og dermed for eksempel at både arv og miljø spiller ind. Det udgangspunkt er særlig vigtigt, fordi det viser, at der er noget at bygge på – det er muligt at have fokus på, hvordan en befolkning aldres bedst muligt.
Samtidig med denne forskning har vi støttet viden om aldring bredt, herunder forskning i neurodegenerative sygdomme som Alzheimer, Parkinsons og demens.
Det udgangspunkt er særlig vigtigt, fordi det viser, at der er noget at bygge på – det er muligt at have fokus på, hvordan en befolkning aldres bedst muligt
Ane Hendriksen og Trine Heidemann
Direktør og vicedirektør, Velux Fonden
Endelig har vi løbende støttet forskning i behandling og tidlig opsporing af øjensygdomme med et gennemgående fokus på bedre behandlingskvalitet, færre fejldiagnoser og bedre disponering af sundhedsfaglige ressourcer til gavn for mange ældre patienter.
Og nok så vigtigt har vi haft et langvarigt fokus på rehabilitering, hvor den sygdomsramte bistås i at genfinde handlekraft i livet. Alle indsatser, der styrker voksnes mulighed for at forblive aktive og styrke mestring i eget liv.
Vi glæder os til fortsat at bidrage til at udvikle området, der i Velux Fondens 2030-strategi er samlet under uddelingsområdet Voksenlivets overgange og forandringer. Vi støtter anvendelsesorienteret forskning, metodeudvikling og aktivitetsstøtte til ældre 60+.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
Nyhedsoverblik

Vækst i fondsmillioner går de ældres næse forbi

Millionbevilling fra Novo-fond samler støv i Ministeriet for Grøn Trepart. Aktør kalder det ”dybt problematisk”

Jesper Olsen: Novos milliardbidrag til grøn trepart bør få en ny regering til at gentænke forholdet til fondene

Peter Mogensen: Der er ingen på Borgen, som får ideer helt af sig selv

Millionprojekt skal mindske skolefravær

Fonde øger støtten: Rekordmange unge får legat til efterskole

Fonde vil gøre velfærdssamfundet til en god investering

Fonde støtter privat rådgivning til misbrugsfamilier

















