
Efter syv år på posten stopper Bo Øksnebjerg som generalsekretær for WWF Verdensnaturfonden.
Det skriver WWF Verdensnaturfonden i en pressemeddelelse.
"Med Bo i spidsen har WWF Verdensnaturfonden gennemgået en gennemgribende forandring, så vi har kunnet etablere en lang række nye, store naturgenopretningsprojekter i og udenfor Danmark," siger Mads Kann-Rasmussen, forperson i WWF Verdensnaturfonden.
Det fremgår af pressemeddelelsen, at Øksnebjerg skifter til en stilling i det private erhvervsliv, hvor han også skal arbejde med bæredygtighed, biodiversitet og natur. Det er endnu ikke officielt, hvor Øksnebjerg rykker hen, oplyser WWF til Altinget.
Bo Øksnebjerg fratræder sin stilling 31. maj, og bestyrelsen har igangsat processen med at finde en ny generalsekretær.
Indtil der er fundet en ny generalsekretær, vil økonomidirektør Anders Adrian fungere som midlertidig generalsekretær.
Den afgående generalsekretær er uddannet biolog fra Københavns Universitet.
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Lovgivningen er på plads. Nu skal én gruppe åbne døren for flere medarbejderejede virksomheder


















