Det har fondene givet penge til i marts og april

25. april 2025 kl. 09.55
Hver måned viderebringer vi et overblik over nye uddelinger fra de danske almennyttige fonde i form af denne liste udarbejdet af Fondenes Videnscenter.
Marts 2025
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
Nyhedsoverblik
Fondene og det offentlige Danmark
Private fonde og det offentlige Danmark arbejder tættere end nogensinde før. Både lokalt og nationalt.
Fonde giver flere bevilliger direkte til ministerier og kommuner, og samtidig går de fra at sponsorere enkelte projekter til at engagere sig i hele strategier og udviklingsforløb.
Det får hjulene til at snurre i magtens maskinrum, men får fondene, de resultater, de betaler for? Hvad gør samarbejdet ved myndigheder og fagfolks rolle, selvforståelse og handlefrihed? Og hvem står til ansvar overfor borgerne, når private fonde betaler?
Det dykker vi ned i frem mod sommeren på Altinget.

Fonde vil gøre velfærdssamfundet til en god investering

Fonde støtter privat rådgivning til misbrugsfamilier

Tidligere departementschef: Samfundskontrakten er brudt, når man ikke må være kritisk over for flere skatter

Friluftsrådet til den kommende regering: Prioritér befolkningens naturglæde og gør naturen til en folkesag

Debatten om mistrivsel i skolerne overser en oplagt kur: Foreningslivets frirum

Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur

Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning














