Mette LøvschalProfessor i arkæologi modtager Victor Albeck-prisen
Arkæologi-professor Mette Løvschal modtager 24. maj Victor Albeck-prisen, som Aarhus Universitet hvert år giver til et ungt forskertalent i egne rækker.
Hun modtager prisen for innovativ forskning om menneskeskabt natur og forholdet mellem menneske og natur, som ifølge pressemeddelelsen fra Aarhus Universitet kan blive en vigtig brik i den grønne omstilling.
”Den måde, de danske skove, enge, marker og heder ser ud på, skyldes årtusinders kompliceret samspil mellem mennesker, dyr og landskabsforandringer. Jeg mener ikke, menneske og natur er modsætninger, men at vi vil lykkes langt bedre med den grønne omstilling, hvis vi i højere grad giver kulturlandskaber en stemme og en plads," siger Mette Løvschal om resultaterne af sin forskning.
Mette Løvschal har tidligere vundet Aarhus Universitets Forskningsfonds ph.d.-pris i 2015.
Sammen med Victor Albeck-prisen følger 100.000 kroner.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- SF-medlem: Reaktionen på formueskatten fra millionærpaladserne i Gentofte understreger et stort problem
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Tidligere departementschef: Samfundskontrakten er brudt, når man ikke må være kritisk over for flere skatter
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling














