Bliv abonnent
Annonce

Danfoss-fond henter ny direktør hos kapitalforvalter

Bitten & Mads Clausens Fond blev stiftet i 1971 af Bitten Clausen. Fondens hovedformål er at styrke Danfoss og sikre virksomheden i fremtiden.
Bitten & Mads Clausens Fond blev stiftet i 1971 af Bitten Clausen. Fondens hovedformål er at styrke Danfoss og sikre virksomheden i fremtiden.Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
26. september 2023 kl. 11.21

Når Bitten & Mads Clausens Fond i fremtiden skal støtte projekter, der gavner Danfoss, bliver det med Thomas Fromm i spidsen.

Han er ansat som ny investeringsdirektør i fonden, skriver FinansWatch.

"Jeg glæder mig rigtig meget til at komme i gang med de nye opgaver i de nye omgivelser, selvom det selvfølgelig er lidt specielt at skulle tage afsked med gode kollegaer og en god arbejdsplads, jeg har været en del af i næsten ti år,” skriver han til mediet.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik


Fondene og det offentlige Danmark
Private fonde og det offentlige Danmark arbejder tættere end nogensinde før. Både lokalt og nationalt. Fonde giver flere bevilliger direkte til ministerier og kommuner, og samtidig går de fra at sponsorere enkelte projekter til at engagere sig i hele strategier og udviklingsforløb. Det får hjulene til at snurre i magtens maskinrum, men får fondene, de resultater, de betaler for? Hvad gør samarbejdet ved myndigheder og fagfolks rolle, selvforståelse og handlefrihed? Og hvem står til ansvar overfor borgerne, når private fonde betaler? Det dykker vi ned i frem mod sommeren på Altinget.


Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026