
#dkpol: En trafikulykke i langsom gengivelse – Bidens debat mod Trump

Ugens emner i #dkpol:
- Grøn trepart (09:42): Jakob mener at kunne huske, at én af #dkpol-værterne (som vel og mærke ikke var ham selv!) har sagt, at den grønne trepartsaftale ikke kunne gå op. Det kunne den så alligevel, og Esben må lave LA-trækket, inden de diskuterer aftalen og de aspekter, der fik den til at gå op.
- Trump vs. Biden (38:50): Både Jakob og Esben har været tideligt oppe for at se den første valgkampsdebat mellem Trump og Biden. Esben er i stadigt chok over, at det er to så gamle mænd, der kæmper om magten i verdens vigtigset demokrati. Han spørger Jakob efter de vigtigste takeaways fra debatten. Esben slutter med et hot take på, hvem der ville kunne stille op i stedet.
- Bøger til sommeren (58:44): Jakob har en enkel, men lang bog på læselisten til sommerferien, mens Esben satser på lidt blandet godt.
Værter: Esben Schjørring, politisk redaktør på Altinget, og Jakob Nielsen, ansvarshavende chefredaktør på Altinget
Producer: Emma Klitnæs, podcastassistent
Shownotes
Jakobs anbefaling: Zetland-artikel om ”Broderismen”
Esbens anbefaling: #dkpols sommerserie

Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Lovgivningen er på plads. Nu skal én gruppe åbne døren for flere medarbejderejede virksomheder


















