
#dkpol: Middelklassen misbruger trivselsbegrebet

Ugens emner i #dkpol:
-
Trivselskommissionen (11:17): Kommissionen har fremlagt sin rapport, som viser et noget usædvanligt kommissionsarbejde, og Esben og Jakob ser nærmere på både opdraget og resultatet – og på det, som er blevet den største debat.
-
Hvad uddannelsespolitikken siger om Radikale Venstre (23:11): Reformen af ungdomsuddannelserne er landet. En reform udarbejdet af SVM, DF og SF – helt uden Radikale, som nu står udenfor 90 procent af al dansk uddannelsespolitik. Det har fået Martin Lidegaard på barrikaderne – noget, der ifølge Jakob siger meget om hans rolle som politiker pt. Esben tager en historisk afstikker for at karakterisere partiet.
-
Trump i FN (36:42): Der har været afstemning i FN's Sikkerhedsråd. Her gjorde USA, med Trump i spidsen, det stik modsatte af, hvad de plejede. Jakob forklarer, hvorfor han synes, det er særlig vigtigt at være opmærksom på, og sammen med Esben kigger han på Trumps måde at håndtere situationen på, som rejser spørgsmålet om, hvor vi forankrer vores sikkerhed.
Husk desuden, at det er 7. marts, at #dkpol-løbeklubben løber igen. Turen starter klokken 08.00 foran Altinget i Ny Kongensgade 10 i København.
Værter: Esben Schjørring, politisk redaktør på Altinget, og Jakob Nielsen, ansvarshavende chefredaktør på Altinget
Producer: Emma Klitnæs, podcastassistent
Jakobs anbefaling: Peter af Farum på Folketeatret
Esbens anbefaling: Podcasten 'Ten Thing I Don’t Want to Hate About You'
Uddannelsesredaktør Signe Løntofts interview med Martin Lidegaard

Artiklen var skrevet af
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Lovgivningen er på plads. Nu skal én gruppe åbne døren for flere medarbejderejede virksomheder




















