Peter JensenDødsfald: Fhv. formand for Den Gamle By og Gl. Estrup, fhv. adm. direktør Peter Jensen (88)
Bankdirektørens søn fra Aarhus, Peter Jensen, der er død, 88 år, fik sin handelsuddannelse hos ØK i København og Ghana.
Han fik selv en fornem erhvervskarriere, hvor kærligheden til kultur og historie også kom til at spille en hovedrolle.
Peter Jensen var adm. direktør 1985-99 for Carl Christensen A/S, der ejes 100 procent af CAC Fonden, som støtter kulturelle formål, og hvor Peter Jensen var formand 1997-2007. Carl Christensen, grundlagt 1927, beskæftiger i dag godt 650 personer og omsætter for over én milliard kroner i form af reservedele til den danske vognpark.
Peter Jensen var tillige formand en årrække for to af de store kulturhistoriske museer i det østjyske: Den Gamle By i Aarhus og Herregårdsmuseet Gl. Estrup.
Da Peter Jensen gik af som formand for både CAC Fonden, Gl. Estrup og Den Gamle By, stiftede han og hustruen Birte en fond, der årligt uddeler legater til medarbejdere fra netop Carl Christensen A/S, Gammel Estrup og Den Gamle By. Uddelingen sker hvert år på Peter Jensens fødselsdag 19. juni. Legaterne gives til medarbejdere, der "har udvist et særligt engagement og ydet en særlig indsats såvel fagligt som kollegialt."
Peter Jensen, der var dekoreret med Ridderkorset af første grad, bisættes fra Nordre Kirkegårds Kapel i hjembyen Aarhus lørdag 28. januar kl. 13.30.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Nyvalgt DF'er blæser til kamp mod venstreorienteret kunst: "Det skal have konsekvenser"
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Partier angriber Dansk Folkeparti: "Ville være en katastrofe for ytringsfriheden"















