Bliv abonnent
Annonce

Finanslov på vej: Det ved vi om uddannelsesområdet

Både Moderaterne og Socialdemokratiet har præsenteret forslag på skole- og uddannelsesområdet op til partiernes sommergruppemøder. 
Både Moderaterne og Socialdemokratiet har præsenteret forslag på skole- og uddannelsesområdet op til partiernes sommergruppemøder. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
30. august 2023 kl. 05.30

Finansloven for 2024 kan blive den bedste finanslov for uddannelsesområdet i mands minde. 

Allerede inden det samlede udspil er fremlagt, er der nemlig lagt op til både et historisk løft af erhvervsuddannelserne, en storstilet satsning i folkeskolen og bedre muligheder for at tage en uddannelse på forhøjet dagpengesats.

Torsdag ventes SVM-regeringen at fremlægge sit finanslovsudspil, og ifølge finansminister Nicolai Wammen (S) er der lagt op til en lidt "sjovere" finanslov end sidste år.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026