
3. marts 2024 kl. 19.05
Kommunikations- og produktionschef hos Folkemødet, Pelle Nybirk, takker af som souschef efter otte år hos Folkemødet.
Det oplyser han i et opslag på LinkedIn.
"Efter endt sygemelding stod det klart, at Foreningen Folkemødet og jeg skulle og ville hver sin vej," skriver Pelle Nybirk på LinkedIn og fortsætter:
"Jeg er glad og taknemmelig for at have været en del af rejsen med at udvikle Danmarks største demokratifestival. Stolt over arbejdet med at skabe en større, smukkere, mere overskuelig og mere professionel festival og organisation."
Pelle Nybirk har tidligere arbejdet for Oluf Høst Museet og TDC. Han er uddannet kandidat i kommunikation og medier fra Roskilde Universitet.
Læs også
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Studerende: Debatten om formueskat viser, at samfundskontrakten er brudt sammen
- SF-medlem: Reaktionen på formueskatten fra millionærpaladserne i Gentofte understreger et stort problem
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur

















