Fonde står bag særlig nytårstale

2. januar 2024 kl. 05.00
Det skal fremme børneinddragelse i Danmark og styrke børn og unges demokratiske dannelse og mod til at engagere sig i samfundet. Sådan lyder den korte forklaring fra Unicef Danmark, som har indledt et samarbejde med TV2 om at producere en Børnenes Nytårstale.
Mandag blev talen vist på TV2 lige inden statsminister Mette Frederiksens nytårstale. Talen og undervisningsprojektet, som går forud, er støttet af Nordea-fonden og Trygfonden i en projektperiode, som foreløbigt går til 2026.
Ialt 58 børn mellem 8 og 17 år have indsendt deres bud på Børnenes Nytårstale. Den udvalgte tale, som blev vist mandag, stod 13-årige Maria Højsgaard-Lauridsen for.
"Jorden går under, hvis ikke vi gør noget snart"
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Lovgivningen er på plads. Nu skal én gruppe åbne døren for flere medarbejderejede virksomheder
















