
Årets vinder af Grundfosprisen går til Elvis Genbo Xu, der er lektor på Syddansk Universitet.
Han vinder prisen for sin forskning inden for håndtering af miljøfremmede stoffer, som er et "vigtigt bidrag til at reducere de fodaftryk", som mennesker sætter på planeten.
Det skriver Poul Due Jensens Fond i en pressemeddelelse.
"Elvis Genbo Xus omfattende publikationsaktivitet og fremragende forskning er et globalt anerkendt bidrag til vigtige vidensområder som plastforurening, hormonforstyrrende stoffer og evighedskemikalier med langsigtede konsekvenser for livet på jorden," lyder det fra Flemming Konradsen, bestyrelsesformand i Poul Due Jensens Fond og Grundfospris-juryen.
Juryen begrunder videre Elvis Genbo Xus vindertitel med, at han som underviser blandt andet har stået for implementeringen af et program, der forener remmede stoffer i miljøet med praktisk arbejde.
Tidligere har han desuden modtaget prisen som bedste underviser på Syddansk Universitet.
Grundfosprisen består af en skulptur af kunstneren Flemming Brylle og en kontant betaling på en million kroner, hvoraf 250.000 kroner går direkte til Elvis Genbo Xu, mens de resterende 750.000 kroner går til forskning inden for området.
- Studerende: Debatten om formueskat viser, at samfundskontrakten er brudt sammen
- SF-medlem: Reaktionen på formueskatten fra millionærpaladserne i Gentofte understreger et stort problem
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”





















