Tim Whyte
Greta ThunbergGeneralsekretær hos Mellemfolkeligt Samvirke modtager Human Act prisen 2024
Tim Whyte kom i fint selskab, da han for nyligt modtog en Human Act prisen, som for få år siden blev tildelt ingen mindre end Greta Thunberg.
I år er det generalsekretær hos Mellemfolkeligt Samvirke, Tim Whyte, der modtager prisen for hans rolle i at indlede det retslige opgør mod den danske regering for ulovlige våbensalg til Israel. Mellemfolkeligt Samvirke, Amnesty International og Oxfam Danmark er gået sammen om at lægge sag an mod den danske stat for det ulovlige våbensalg.
Det skriver Human Act i en pressemeddelelse.
"Hvis jeg har lært noget i den her svære tid, så er det, at den bedste modgift mod modløshed er engagement sammen med andre – og det er noget af det, som Human Act-prisen har anerkendt i flere år," fortæller Tim Whyte.
Human Act prisen gives til en person, der har gjort en særlig indsats for FN's 17 Verdensmål særligt indenfor ulighed, diskrimination og klimaforandringer. I år, hvor verden præges af store konflikter, falder fokus naturligt på verdensmål 16, hvis overordnede mål er at skabe fred, retfærdighed og stærke institutioner — et område, hvor Tim Whytes arbejde har stor indflydelse.
Prisen uddeles hvert år frem til 2030.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- SF-medlem: Reaktionen på formueskatten fra millionærpaladserne i Gentofte understreger et stort problem
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Tidligere departementschef: Samfundskontrakten er brudt, når man ikke må være kritisk over for flere skatter
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling














