Her er de nye skribenter til Altinget Fonde

28. oktober 2024 kl. 04.00
Dette efterår er debatten på Altinget Fonde særligt præget af emner som det gode bestyrelsesarbejde, fondenes rolle i samfundet og fri forskning.
På samme tid har bevillinger til grønne udviklingsprojekter, kapitalfondenes magt på boligmarkedet og investeringer i kulturen skabt debat.
Derfor har Altinget Fonde samlet et hold af nye skribenter, der året ud vil se nærmere på en række af emnerne og bidrage til debatten med perspektiver fra hvert deres felt og position.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- SF-medlem: Reaktionen på formueskatten fra millionærpaladserne i Gentofte understreger et stort problem
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Tidligere departementschef: Samfundskontrakten er brudt, når man ikke må være kritisk over for flere skatter
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling













