
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Da jeg læste Katrine Evelyn Jensens kommentar, havde jeg netop afsluttet et møde om min søns nye (gen)udredning. Min søn "A" fik sin diagnose som helt lille, og jeg var ærlig talt skeptisk i starten.
Ikke fordi jeg mente, at det var forkert, men fordi han var så ung, og vi håbede, at tingene ville falde på plads af sig selv. I dag ved jeg, at diagnosen er det bedste, der er sket for ham.
Den har givet ham den støtte, han havde brug for og gjort ham til den glade, sjove og finurlige dreng, han hele tiden har været – men som nu får lov til at blomstre i stedet for at blive presset ind i en form, han aldrig passede ind i.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Lovgivningen er på plads. Nu skal én gruppe åbne døren for flere medarbejderejede virksomheder

















