Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Niels Frid-Nielsen

Kulturkommentator: Her er min huskeseddel til den kommende kulturminister

Det bliver en kæmpe udfordring for en ny kulturminister at sikre sig gennemslagskraft i en ny regering, skriver Niels Frid-Nielsen.
Det bliver en kæmpe udfordring for en ny kulturminister at sikre sig gennemslagskraft i en ny regering, skriver Niels Frid-Nielsen.Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix
26. marts 2026 kl. 05.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Nu er stemmerne talt op, forhandlingerne i gang, og snart kender vi navnene på både regering og ministre. Så fortsætter arbejdet på Slotsholmen, embedsmænd henter lovforslag, planlagte tiltag og forkromede hensigtserklæringer fra før valget op af skrivebordsskufferne. Det er tid til at finde huskesedlen frem og komme op på hesten igen.

I Kulturministeriet står de uløste opgaver i kø.

Umiddelbart før valget, fremsatte kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) et forslag om nulmoms på bøger. Han havde sikret sig flertal for forslaget, men nåede ikke at få det vedtaget i Folketinget.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026