Ny kortlægning: På fem år har Folketinget vedtaget ekstra statslig administration for milliarder

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Statens voksende bureaukrati er i vidt omfang et resultat af bevidste politiske valg truffet af et flertal i Folketinget.
Siden 2018 har politikerne gennemført lovforslag, der samlet set har lagt omkring to milliarder kroner oven i statens administrative udgifter.
Det viser en gennemgang, Kommunernes Landsforening har lavet af alle de lovforslag, der er stadfæstet inden for de seneste fem folketingsår.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Lovgivningen er på plads. Nu skal én gruppe åbne døren for flere medarbejderejede virksomheder
















