OECD komité åbner diskussion om privat kapital og investering i udviklingslandene

Når de store donorlande skal lægge budgetterne for deres støtte til verdens fattigste, bør de overveje at afsætte en større del af bistanden til at mobilisere privat kapital. Og bistanden kan bruges som en garanti over for private investorer, hvis en given investering skulle slå fejl.
Sådan lyder det fra Carsten Staur, der er formand for OECD’s komité for udviklingsbistand, DAC.
“Der er brug for, at man bruger mere af udviklingsbistanden på at mobilisere private midler. Ikke ekstreme mængder, men noget mere end vi gør i dag,” siger han og fortsætter:
“I øjeblikket er det måske to eller tre procent, af den samlede bistand som bliver brugt til at mobilisere privatsektormidler. Hvis det kan øges til fire eller fem procent, vil effekten være meget stor.”
{{factbox:101103:R}}
Fokus på lavindkomstlande
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- SF-medlem: Reaktionen på formueskatten fra millionærpaladserne i Gentofte understreger et stort problem
- Tidligere departementschef: Samfundskontrakten er brudt, når man ikke må være kritisk over for flere skatter
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
Nyhedsoverblik

Fonde vil gøre velfærdssamfundet til en god investering

Fonde støtter privat rådgivning til misbrugsfamilier

Tidligere departementschef: Samfundskontrakten er brudt, når man ikke må være kritisk over for flere skatter

Friluftsrådet til den kommende regering: Prioritér befolkningens naturglæde og gør naturen til en folkesag

Debatten om mistrivsel i skolerne overser en oplagt kur: Foreningslivets frirum

Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur

Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning













