Bliv abonnent
Annonce

Oxfam Ibis bliver til Oxfam Danmark

Generalsekretær i Oxfam Danmark, Lars Koch,&nbsp;ser frem til et styrket samarbejde med andre Oxfam-organisationer på tværs af landegrænser.<br>
Generalsekretær i Oxfam Danmark, Lars Koch, ser frem til et styrket samarbejde med andre Oxfam-organisationer på tværs af landegrænser.
Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
23. maj 2023 kl. 09.58

Oxfam Ibis skifter navn til Oxfam Danmark og lancerer samtidig en ny strategi.

Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.

Navneskiftet har til hensigt at styrke samarbejdet med de resterende organisationer under Oxfam International, der dækker over selvstændige organisationer i 20 lande og aktiviteter i over 90 lande verden over.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026