Seks partier vil sænke selskabsskatten. Men foran 1.300 fejede Morten Bødskov forslaget af bordet

8. september 2025 kl. 05.00
Venstre, Moderaterne, Konservative, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance og Dansk Folkeparti er alle klar til at sænke selskabsskatten.
Det meddelte partierne torsdag til Dansk Erhvervs årsdag.
"I Venstre er vi slet ikke færdige med at fjerne bøvl og bureaukrati for dansk erhvervsliv. Det er en del af Venstres plan fremadrettet, at vi skal rydde op i alle de regler, som kun er til besvær, og så vil vi i Venstre sænke selskabsskatten," lød det fra økonomiminister Stephanie Lose (V) foran 1.300 gæster i Øksnehallen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fonde kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fonde
Indsigt
Anna Schram Vejlby47 årI dag
Museumsdirektør, Fuglsang Kunstmseum 2021-
Sanne Kofod Olsen56 år22. maj
Forperson, Ny Carlsbergfondet, rektor, Kungl. Konsthögskolan i Stockholm
Christine Antorini61 år23. maj
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret













