Bliv abonnent
Annonce
Om  
Elsebeth Gerner Nielsen
Karen Maigaard

Tidligere kulturminister bliver formand for oplysningsforbund

<div>Tidligere kulturminister, Elsebeth Gerner Nielsen, er blevet valgt som ny bestyrelsesleder  for oplysningsforbundet Fora på deres landsmøde i Horsens.<br></div>
Tidligere kulturminister, Elsebeth Gerner Nielsen, er blevet valgt som ny bestyrelsesleder for oplysningsforbundet Fora på deres landsmøde i Horsens.
Foto: Pressefoto/Fora
6. maj 2024 kl. 12.28

Tidligere kulturminister, Elsebeth Gerner Nielsen, er blevet valgt som ny bestyrelsesleder for Fora på deres landsmøde i Horsens.

Det skriver Fora i en pressemeddelelse.

"Jeg vil glæde mig til at være med til at udbrede forståelsen af alt det, Foras foreninger og håndværk kan under overskriften ’Gå til håndværk’. Tak for tilliden," siger Elsebeth Gerner Nielsen.

Læs også

Udover sit arbejde i Folketinget har Elsebeth Gerner Nielsen været konsulent, rektor og generalsekretær. I dag er hun direktør i Sangens Hus og sidder i flere fonde og bestyrelser.

Elsebeth Gerner Nielsen træder til som bestyrelsesleder efter Karen Maigaard, der har besat formandsposten i seks år.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik



Fondene og det offentlige Danmark
Private fonde og det offentlige Danmark arbejder tættere end nogensinde før. Både lokalt og nationalt. Fonde giver flere bevilliger direkte til ministerier og kommuner, og samtidig går de fra at sponsorere enkelte projekter til at engagere sig i hele strategier og udviklingsforløb. Det får hjulene til at snurre i magtens maskinrum, men får fondene, de resultater, de betaler for? Hvad gør samarbejdet ved myndigheder og fagfolks rolle, selvforståelse og handlefrihed? Og hvem står til ansvar overfor borgerne, når private fonde betaler? Det dykker vi ned i frem mod sommeren på Altinget.

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026