Sophie Rytter Skjoldager
Thomas Ravn-PedersenVerdens Bedste Nyheder får ny chefredaktør

Verdens Bedste Nyheder forfremmer Sophie Rytter Skjoldager fra redaktionschef til chefredaktør.
Det oplyser mediet i en pressemeddelelse.
Forfremmelsen sker som led i mediets fremvækst, og derfor har Thomas Ravn-Pedersen, der indtil nu har været både direktør og chefredaktør, valgt at give stillingen som chefredaktør videre.
"Sophie har med sit skarpe journalistiske blik og strategiske forståelse været en stærk drivkraft bag den vækst og succes, som Verdens Bedste Nyheder har oplevet de seneste år. Så det er en stor fornøjelse at give stafetten som chefredaktør videre til hende,” siger direktør Thomas Ravn-Pedersen.
Den nye chefredaktør har været ansat hos Verdens Bedste Nyheder i ti år. Først som journalist og derefter som redaktionschef, hvilket hun har været de seneste fem år.
"Mange danskere kender os, og dem, der ikke gør, har noget at glæde sig til. Vores læsere fortæller os, at vi giver dem håb. Og det er dér al forandring starter,” siger Sophie Rytter Skjoldager.
Tidligere har Sophie Rytter Skjoldager været journalist hos Ekstra Bladet og siddet i bestyrelsen hos Dansk Flygtningehjælp og Amnesty International. Hun har en bachelor i journalistik og en kandidat i international virksomhedskommunikation fra Syddansk Universitet
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Lovgivningen er på plads. Nu skal én gruppe åbne døren for flere medarbejderejede virksomheder


















