
De næste to år skal finansminister Nicolai Wammen (S) forsøge at skrabe penge sammen til uddannelse for børn og unge, der er ramt af nødsituationer og langvarige kriser.
Det sker i hans nye rolle som ambassadør eller "global champion" for Education Cannot Wait (ECW), skriver FN-organisationen i en pressemeddelelse.
En rolle, som finansministeren "beæret" indtager, fortæller han.
"Alt for mange børn i udviklingslandene er ikke indskrevet i skolen og har ikke adgang til uddannelse. Vi skal give alle børn mulighed for at forandre deres liv og samfund ved at give dem den kvalitetsuddannelse, de fortjener," siger Nicolai Wammen i pressemeddelelsen.
Opgaven lyder på at støtte organisationens mål om at indsamle 1,5 milliarder dollars, svarende til omtrent 10,5 milliarder kroner, over de næste to år, som skal nå ud til 20 millioner kriseramte børn, lyder det.
Education Cannot Wait (ECW) er FN's globale fond for at sikre uddannelse i lande ramt af nødsituationer og langvarige kriser.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
Charlotte Munch spørger Lars Løkke RasmussenHvor mange penge sender Danmark til ngo'er, som bruger hawala-systemet?Besvaret
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Nyvalgt DF'er blæser til kamp mod venstreorienteret kunst: "Det skal have konsekvenser"
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Partier angriber Dansk Folkeparti: "Ville være en katastrofe for ytringsfriheden"

















