FA: Brug SU-reformen til at skabe bedre anerkendelse og fleksible uddannelser

Af Mariane DissingVi kan ikke sige med sikkerhed, hvad der sker, hvis der blive skåret i SU'en. Afholder det flere fra at begynde en uddannelse, sætter det tempoet op hos de studerende, eller går tempoet ned, fordi de bliver nødt til at arbejde mere ved siden af studierne?
Mariane Dissing
Administrerende direktør for Finanssektorens Arbejdsgiverforening (FA)
Administrerende direktør for Finanssektorens Arbejdsgiverforening (FA)
Regeringen barsler med et oplæg om ændringer af SU og om tidligere færdiggørelse af studierne. Der er nok af udfordringer at tage fat på. På det videregående uddannelsesområde vil jeg foreslå regeringen en kombination af at reducere SU'en, undgå dobbeltuddannelse og skabe mere fleksible universitetsuddannelser.
Det er ikke længere helligbrøde at foreslå, at SU'en skal reformeres. Selv mange studerende ser positivt på en alternativ finansiering af studietiden end i dag, viser en undersøgelse fra tænketanken DEA. SU'en er et oplagt redskab til at styre studerendes incitament til at komme hurtigere gennem studierne. Men det er et redskab, der skal bruges med omtanke. Vi kan ikke sige med sikkerhed, hvad der sker, hvis der blive skåret i SU'en. Afholder det flere fra at begynde en uddannelse, sætter det tempoet op hos de studerende, eller går tempoet ned, fordi de bliver nødt til at arbejde mere ved siden af studierne?Kun SU til normeret studietid
Derfor giver det god mening at fjerne det såkaldte "fjumreår", så der kun er SU til den normerede studietid og ikke som nu et ekstra år. Særligt på de korte og mellemlange videregående uddannelser virker et helt års ekstra SU overflødigt. I stedet for fjumreåret skal det være muligt at få et SU-lån. Så kan de unge stadig "fjumre" og skifte studie uden at mangle penge. Vigtigst af alt vil det give de studerende større incitament til at blive færdige med studiet til tiden.
Besparelsen ved at fjerne fjumreåret bør blandt andet bruges til at oprette en central enhed, der skal opsamle og kvalitetssikre meritaftaler og realkompetencevurderinger. Det skal sikre, at alle kompetencer opnår størst mulig anerkendelse, og at så mange kompetencer som muligt bliver meriteret og godskrevet i uddannelserne. At undgå dobbeltuddannelse er en simpel og rationel metode til at reducere den enkeltes uddannelsestid.
Gør op med traditionerne
Samtidig skal der gøres op med traditionerne. Mere erhvervsrettede universitetsuddannelser skal gøre det attraktivt for virksomhederne at ansætte bachelorer. Efter nogle år på arbejdsmarkedet vil bachelorerne være mere motiverede og målrettede i forhold til at læse en kandidatuddannelse. Derfor skal det være muligt at læse kandidatuddannelser på deltid ved siden af arbejdet. Det handler ikke om at skabe nye uddannelser, men om at tilrettelægge de eksisterende mere fleksibelt og se dem i sammenhæng med arbejdsmarkedet.
Finanssektorens Arbejdsgiverforening (FA) repræsenterer pengeinstitutter, forsikrings- og pensionsselskaber, realkreditinstitutter og finans/it-virksomheder.
Vil du også deltage i debatten på Altinget | Forskning & Innovation? Så send dit indspark til lund@altinget.dk
Indsigt
Julio E. Celis85 årI dag
Professor, rådgiver, det videnskabspolitiske udvalg under European Academy of Cancer Sciences
Torben Kylling Petersen51 årI dag
Fhv. adm. direktør, Destination Vesterhavet
Anne Merrild51 årI dag
Professor og institutleder, Institut for Bæredygtighed og Planlægning, Aalborg Universitet

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling




















