Usaglig kritik fra DMU

Chefkonsulent i Foreningen af Rådgivende Ingeniører
Skal man tro de bekymringer, som Danmarks Miljøundersøgelser (DMU) lagde på bordet for miljøminister Troels Lund Poulsen den 2. september, så vil øget konkurrence om rådgivningsopgaverne i ministeriet give frit spil for smarte konsulent-lykkeriddere, som vil skyde vildt fra hoften uden at basere sig på forskning.
Når miljøministeren nu begynder at sende opgaverne i udbud i stedet for at forære dem til DMU, så kan værdifuld forskning gå tabt, frygter DMU sammen med Jægerforbundet og Dansk Ornitologisk Forening.
Dårligt kendskab
Bekymringerne må siges at bero på et meget dårligt kendskab til den private rådgivningsbranche. De danske rådgivere er nogle af Europas bedste, og videnniveauet og -intensiteten i opgaveløsningen på miljøområdet har udviklet sig eksplosivt i de senere år.
Al den rådgivning, som vores medlemmer udfører, er i bund og grund forskningsbaseret, objektiv og fagligt lige så velfunderet som den rådgivning, DMU kan tilbyde. Offentlige forskningsinstitutioner har alt for længe haft monopol på en stor del af de rådgivningsopgaver, som ministerierne har brug for at få løst, og det er derfor glædeligt, at Miljøministeriet nu langt om længe sætter skub i udliciteringen og dermed skabe reel konkurrence på området.
DMU har haft tid nok
I Foreningen af Rådgivende Ingeniører har vi den opfattelse, at DMU slet ikke behøver at forsvare sig med letkøbte og usande beskyldninger om manglende faglighed, kvalitet og objektivitet i spillet om de ministerielle rådgivningsopgaver.
DMU er, udover at være en fuldt konkurrencedygtig og anerkendt forskningsinstitution, også blevet begavet med en varslingsperiode på ét år, inden opgaverne overdrages til andre - og det må siges at være yderst favorable forhold.
Derfor bør DMU droppe bekymringerne: DMU vil med sin mangeårige særstatus og faglige kompetence stå stærkt i den kommende udlicitering af opgaver, og øget konkurrence fra den private rådgiverbranche vil kun være et sundt og udviklende tilskud til bestræbelserne på at få den bedst mulige rådgivning. Miljøministerens invitation til den private rådgiverbranche (som i øvrigt har været længe ventet) vil styrke konkurrencen om opgaverne og dermed kvaliteten og diversiteten i de løsningsmodeller, som Miljøministeriet vil blive præsenteret for.
Indsigt
Julio E. Celis85 årI dag
Professor, rådgiver, det videnskabspolitiske udvalg under European Academy of Cancer Sciences
Torben Kylling Petersen51 årI dag
Fhv. adm. direktør, Destination Vesterhavet
Anne Merrild51 årI dag
Professor og institutleder, Institut for Bæredygtighed og Planlægning, Aalborg Universitet

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling




















