For første gang får Sjællands Universitetshospital en klinisk professor i ortopædkirurgi. Stig Brorson tiltræder 1. januar og vil samtidig fungere som overlæge på den ortopædkirurgiske afdeling på hospitalet.
Det skriver Region Sjælland i en pressemeddelelse.
"Med etableringen af det første ortopædkirurgiske professorat i Regionen Sjælland styrker vi den ortopædkirurgiske forskning og behandling til gavn for regionens borgere. Et stærkt forskningsmiljø tiltrækker dygtige og innovative læger, der udvikler og behersker de nyeste behandlinger," skriver Kim Schantz, ledende overlæge på Ortopædkirurgisk Afdeling på universitetshospitalet, i pressemeddelelsen.
Stig Brorson er uddannet fra Københavns Universitet. Han har tidligere været ansat i Sundhedsstyrelsen og siden 2013 været klinisk forskningslektor ved Københavns Universitet.
Ansættelsen af Stig Brorson er et led i universitetshospitalets ambitioner om at udbygge hospitalets og regionens forskningsstrategi. Målet er, at Sjællands Universitetshospital i 2025 skal have 65 professorer ansat.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet

























