Bliv abonnent
Annonce
Om  
Preben Emanuel Gudmandsen

Dødsfald: Fhv. professor Preben Gudmandsen (94)

15. maj 2019 kl. 13.00

Forskerveteran fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU) Preben Gudmandsen er død i en alder af 94 år. 

Det skriver DTU Space i en nyhed.

Preben Gudmandsen blev uddannet civilingeniør i elektroteknologi fra DTU, der dengang hed Danmarks Tekniske Højskole, i 1950 og blev senere professor i mikrobølgeteknik. 

I sit virke var Preben Gudmandsen særligt involveret i elektromagnetisk telemåling som værktøj til at skaffe viden om sværttilgængelige områder på Jorden. I forbindelse med dette har han blandt andet stået bag målinger af tykkelsen af Grønlands indlandsis, kortlægning af grundfjeldet og havisen omkring Grønland.

Preben Gudmandsen var både delegeret i den europæiske rumorganisation ESA fra 1972 til 1994, og medlem af Council i ESA fra 1987 til 1994. Han var også medlem af Akademiet for de Tekniske Videnskaber og af Kommissionen for Videnskabelige Arbejder i Grønland. 

Forskningen, som Preben Gudmandsen udførte, blev hædret med adskillige priser, herunder Hartmann-Prisen og Hans Egede Medaljen fra Det Kongelige Danske Geografiske Selskab. 

Preben Gudmandsen gik bort 2. maj i en alder af 94 år.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026