Janne Gleerup
Tommy Dalegaard Madsen
Tobias Bornakke BramsenAkademikerpension skifter ud i bestyrelsen
Forperson for Dansk Magisterforening, Janne Gleerup, har valgt at udtræde af Akademikerpensions bestyrelse.
Det skriver Akademikerpension i en pressemeddelelse.
Jobbene som forperson for Dansk Magisterforening og forkvinde for Akademikerpensions bestyrelse har været for tidskrævende, og derfor har hun måttet tage en beslutning.
"Jeg er naturligvis ked af at forlade bestyrelsen, men er samtidig også afklaret, da bestyrelsesarbejdet i Akademikerpension er så vigtigt, at det på ingen måde vil være fair kun at sidde der på halv kraft," siger Janne Gleerup.
Erstatningen for Janne Gleerup bliver Tommy Dalegaard Madsen.
Tobias Bornakke og Henrik Priergaard blev 23. januar valgt som henholdsvis formand og næstformand i Akademikerpensions bestyrelse.
Tommy Dalegaard Madsen er medlem af Dansk Magisterforenings hovedbestyrelse og forretningsudvalg.
Han er desuden lektor på pædagoguddannelsen på Københavns Professionshøjskole.
Omtalte personer

Janne Gleerup
Forperson, DM og AkademikerPension, fhv. lektor og forsker, Institut for Mennesker og Teknologi på RUC

Tommy Dalegaard Madsen
Lektor, Københavns Professionshøjskole, formand for bestyrelsen, Landsklubben, Dansk Magisterforening

Tobias Bornakke Bramsen
Forstander, Grundtvigs Højskole, formand, AkademikerPension, Nordisk tænketank for Tech og Demokrati, bestyrelsesmedlem, Forbrugerrådet Tænk
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet


























