Mickey Gjerris
Annika AakjærBioetiker og teolog modtager Ebbe Kløvedal Reichs demokratistafet
Bioetiker og teolog Mickey Gjerris modtager demokratistafetten 2022 på grundlovsmødet i Vartov 5. juni.
Det skriver Demokrati i Europa Oplysningsforbundet (DEO) i en pressemeddelelse.
Sanger og komiker Annika Aakjær modtog demokratistafetten i 2021, men på grundlovsdag 5. juni 2022 skal hun give den videre til Mickey Gjerris. Han får i det kommende år til opgave at løfte den demokratiske debat.
"Mickey Gjerris modtager Ebbe Kløvedal Reichs Demokratistafet, fordi vi i komiteen mener, at han har taget hul på en vigtig opgave ved at stille spørgsmålet om, hvordan vi bygger et godt samfund på en bæredygtig måde. Det arbejde er en enorm demokratisk udfordring, som vi gerne vil støtte ham i at lægge arm med," siger DEO's sekretariatsleder og talsperson for Stafetkomitéen, Rasmus Nørlem Sørensen.
Udover at være demokratistafetmodtager i 2022 er Mickey Gjerris til daglig lektor i bioetik ved Det Naturvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet. Han var desuden medlem af Det Etiske Råd i perioden 2011-2016.
Tidligere modtagere af demokratistafetten er blandt andre Özlem Cekic, Rune Lykkeberg, Lene Andersen, Carsten Jensen, Jesper Tynell og Emma Holten.
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet



























