Dan Jørgensen
Flemming Møller MortensenDan Jørgensen skal forberede stort FN-topmøde om energi
Danmark får en ledende rolle frem mod et stort FN-topmøde om energi til september.
Det oplyser Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.
Sammen med Brasilien, Colombia, Tyskland, Indien og Storbritannien skal Danmark
Det er første gang i 40 år, at FN har valgt energiområdet som et hovedtema, når stats- og regeringsledere fra hele verden samles til generalforsamlingen i New York.
Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) vil stå i spidsen for Danmarks indsats frem mod topmødet. Han fortæller, at Danmark vil arbejde for et "ambitiøst resultat", der kan understøtte COP26, der ligger umiddelbart efter topmødet.
"I vores rolle vil vi særligt have fokus på at inddrage den private sektor og sikre konkrete løsninger på, hvordan lande kan opnå sine målsætninger om at forøge mængden af vedvarende energi i energisystem, øget energieffektivitet og ikke mindst en hurtig udfasning af kul på en bæredygtig måde," udtaler han.
Konkret er det verdensmål 7 om bæredygtig energi til alle, der sættes fokus på ved topmødet.
"Danmark kan i FN vise vejen og inspirere andre lande til at følge trop, så vi kan hjælpe de svageste befolkninger med at komme på fode igen mere grønt og effektivt," udtaler udviklingsminister og minister for nordisk samarbejde Flemming Møller Mortensen (S).
Ifølge Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet er Danmark valgt på baggrund af sine høje klimaambitioner og kompetencer inden for udvikling og integration af vindenergi, energieffektivitet og samarbejde med den private sektor.
Omtalte personer

Dan Jørgensen
Kommissær for energi og boligpolitik, EU-Kommissionen, fhv. minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, MF (S)

Flemming Møller Mortensen
MF (S), næstformand, Dansk Kulturinstituts bestyrelse, klosterforstander, Aalborg Kloster, formand, DIPD, fhv. udviklingsminister og minister for nordisk samarbejde
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Søren Gade savner 24 timers ekspertrådgivning fra EU: ”Det vil jeg ønske, vi også havde i Folketinget”
- Folketingsmedlemmernes adgang til videnskabelig rådgivning halter bagefter deres udenlandske kolleger























