Bliv abonnent
Annonce

Danske Universiteter vil have minister på banen: Lov står i vejen for digitale udvekslingsforløb

Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
11. januar 2022 kl. 02.00

På trods af at den nye EU-aftale om udveksling på videregående uddannelser er over et år gammel, kan danske studerende ikke gøre brug af alle mulighederne i den.

Erasmus+, som aftalen hedder, åbner for digitale udvekslingsforløb på videregående uddannelser. Men det spænder den nuværende danske universitetslov fortsat ben for.

Det vækker kritik fra Danske Universiteter, at de danske studerende ikke kan deltage i udvekslingsprogrammet på lige fod med studerende fra andre EU-lande.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026