Torben Tranæs
Carl-Johan DalgaardDe Økonomiske Råd får ny formand
Carl-Johan Dalgaard er blevet udpeget som ny formand, og deraf ny overvismand, for De Økonomiske Råd.
Det skriver Finansministeriet i en pressemeddelelse.
Carl-Johan Dalgaard har været medlem af formandskabet siden 2014. Han overtager formandsposten efter professor Michael Svarer, der har været overvismand siden 2016, men som udtræder af formandskabet med udgangen af januar 2020.
Tirsdag blev det offentliggjort, at vismand Torben Tranæs skal stå i spidsen for arbejdet i den Ydelseskommission, som er nedsat af Beskæftigelsesministeriet.
Formandsposten i Ydelseskommissionen betyder dog, at Torben Tranæs siger farvel til posten som vismand og medlem af De Økonomiske Råds formandskab.
Med Michael Svarer og Torben Tranæs' fratrædelse har De Økonomiske Råd fået to nye medlemmer.
Professor Jakob Roland Munch fra Københavns Universitet og prrofessor Nabanita Datta Gupta fra Aarhus Universitet indtræder som nye medlemmer af De Økonomiske Råd henholdsvis 1. januar og 1. februar 2020.
"De økonomiske vismænd spiller en vigtig rolle i samfundsdebatten. Jeg ønsker den nye formand Carl-Johan Dalgaard og de nye medlemmer Jakob Roland Munch og Nabanita Datta Gupta tillykke med udnævnelserne og vil samtidig gerne sige mange tak til afgående formand Michael Svarer og medlem Torben Tranæs for deres store engagement i rådets arbejde. De har i høj grad bidraget til at styrke og kvalificere den offentlige debat," siger finansminister Nicolai Wammen (S) i pressemeddelelsen.
*Artiklen er ændret 18.12.19 klokken 13.15 med oplysninger om, at Carl-Johan Dalgaard blive formand for vismændene og oplysninger om de to nye vismænd. I en tidligere version af artiklen fremgik det blot, at Torben Tranæs udtræder af rådet og efterlader plads til en ny vismand.
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Klimaet går AMOC
- Lars Aagaard ville have dem til at undersøge ”dramatisk” havstrøms-kollaps. Nu frygter klimaforskere, at projektet løber ud i sandet




















