Bliv abonnent
Annonce

Disse eksperter skal kulegrave SU-systemet

I Danmark har vi indrettet støttesystemet anderledes end i vores nabolande, står der i pressemeddelelsen. 
I Danmark har vi indrettet støttesystemet anderledes end i vores nabolande, står der i pressemeddelelsen. Foto: Colourbox
1. februar 2019 kl. 14.18

Et ekspertudvalg er blevet nedsat for at samle viden om, hvilken effekt SU har på de studerende. Det skriver Uddannelses- og Forskningsministeriet i en pressemeddelelse.

Blandt andet skal udvalget kortlægge, om SU påvirker de unges tendens til at uddanne sig og deres adfærd under studierne, og hvad SU betyder for social mobilitet. Formålet med SU-udvalget er at undersøge, om det danske SU-system kan indrettes på en bedre måde, for eksempel med henblik på at understøtte kortere studietid og bedre social mobilitet.

"Det skal blandt andet ses i lyset af, at landene omkring Danmark har valgt at indrette deres studiestøttemodeller anderledes," begrundes der i pressemeddelelsen. 

LogoForskning
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026