Bliv abonnent
Annonce

Eksportpris til aarhusiansk juraspeciale

9. september 2016 kl. 11.01

Skatteregler om handel af immatrielle aktiver er et kompleks emne, som ofte er svært for små og mellemstore virksomheder at orientere sig i.

Det er dog blevet lettere med Aske Haahr Lauridsens speciale om netop dette, vurderer Eksportforeningens Ulrik Dahl, der mener, at specialet fremstiller reglerne mere håndgribelige og lettere at følge. Det kan i sidste ende skåne virksomhederne for unødvendige udgifter, der kan skade eksporten, vurderer han.

Dertil kommer, at reglerne hurtigt ændrer sig på området, hvilket gør det sværere at skrive langsigtede konklusioner på området:

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026