Bliv abonnent
Annonce

EU donerer millioner til dansk traume-forskning

14. juni 2016 kl. 10.59

EU har bevilget 24,5 millioner til et forskningsprojekt, hvor 12 ph.d.-studerende får til opgave at undersøge aspekterne af de psykologiske konsekvenser af traumeeksponering.

Det skriver Syddansk Universitet.

Projektet fokuserer på en række forskellige samfundsgrupper som eksempelvis flygtninge, asylansøgere og indvandrere, der kommer til Europa og ofte har været udsat for traumer i hjemlandet eller på deres vej væk derfra. 

Derudover fokuseres der på humanitære hjælpearbejdere og ofre for kønsbaseret vold og barndomstraumer.

Projektet ledes af Sydansk Universitet, som samarbejder med Trinity College Dublin Center for Global Health og Ulster University. Derudover er der også en række ikke-akademikske partnere som eksempelvis Det internationale Røde Kors Forbund og Dublin Rape Crisis Centre, der tager del i projektet:

"Projektet er helt unikt. De akademiske og ikke-akademiske partnere er nøje udvalgt for at sikre, at hver ph.d.-studerende undersøger kompleksiteten inden for en given traumepopulation," siger lektor Rikke Holm Bramsen fra Instititut for Psykologi på SDU og fortsætter:

"Herved bibringes forskning, som kun er mulig, når forskellige sektorer samarbejder på tværs af landegrænser."

Forskningsprojektet går under titlen Contex.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026