Få overblik over forskning og uddannelse på finansloven

år.
Foto: Søren Bidstrup/Scanpix
29. september 2015 kl. 15.00
Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) fremlagde her til formiddag regeringens forslag til finanslov for næste år.
Regeringen lægger op til besparelser over hele linjen på uddannelses- og forskningsområdet, som kommer til at betale omkring 2,4 milliarder kroner til de områder, som regeringen vil prioritere – blandt andet sundhedsområdet, bedre vilkår for erhvervslivet og skatteforhandlinger i foråret.
1, 4 milliarder fra forskning
Regeringen har barberet forskningsudgifterne næsten ned til det minimum, som regeringsgrundlaget lægger op til. Det betyder, at der næste år bliver 1,4 milliarder kroner mindre til forskning.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
























