FN-organ: Sådan bliver Danmark verdensmester i innovation

Danmark ligger nummer ét på antallet af videnskabelige artikler, men når det så gælder kvaliteten af dem, ligger Danmark faktisk på femtendepladsen.
Sacha Wunsch-Vincent
Head, Section, Office of the Chief Economist at WIPO, Co-Editor of the Global Innovation Index 2019
Hvilken nytte kan vi i Danmark drage af FN-organet World Intellectual Property Organization årlige innovationsindeks, der gang på gang fortæller os, at vi er gode til innovation?
Ifølge Sacha Wunsch-Vincent, medredaktør på dette års Global Innovation Index og cheføkonom i Wipo, er et af formålene – ud over at fortælle landene, hvor de befinder sig indbyrdes – at måle og veje innovation og dermed bidrage med fakta og tal til debatten.
Politikere, erhvervsfolk og beslutningstagere taler meget ofte om, hvor afgørende innovation er. Den ny regering fastslog da også i det såkaldte forståelsespapir at det er "gennem vores uddannelser og forskningsinstitutioner, at vi skal få nye idéer og finde løsninger på de problemer, vores samfund står over for". Men hvordan? Her leverer rapporten en række interessante fingerpeg.
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet

























