
Jonas Kuld Rathje er ny chefredaktør for Bonnier-magasinet Illustreret Videnskab.
Det oplyser Bonnier Publications i en pressemeddelelse.
Jonas Kuld Rathje har erfaring med formidling af videnskabeligt stof, og han er forfatter på bogen "Teorien om alt" sammen med fysiker Holger Bech Nielsen.
”På Illustreret Videnskab glæder jeg mig til at forene to af de ting, der optager mig mest: Medieudvikling med digitalt fortegn og formidlingen af det videnskabelige stof, som både er utroligt spændende og vigtigt,” udtaler Jonas Kuld Rathje.
Jonas Kuld Rathje stoppede som chefredaktør på B.T. i juni. Tidligere var han chefredaktør på Metroxpress og startede på B.T., da de to medier blev sammenlagt i i 2017.
Da Michael Dyrby stoppede som ansvarshavende chefredaktør på B.T. i slutningen af 2021, blev Jonas Kuld Rathje konstitueret i den stilling. Jonas Kuld Rathjes opsigelse skete efter, at Pernille Holbøll blev ny ansvarshavende chefredaktør.
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
























