Ingen faste rammer til energiforskning på finansloven
Det er ikke noget, vi i finanslovsammenhæng sætter os ned og tænker dybt og grundigt over. Og jeg tror ikke, det er noget, der vil blive bragt på banen under forhandlingerne.
John Dyrby Paulsen
Finansordfører, (S)
Det bliver med meget stor sandsynlighed heller ikke i år, at energisektoren får sikkerhed for, at der også i fremtiden vil være afsat offentlige midler til forskning inden for nye energiteknologier.
Det er meldingen fra Det Radikale Venstre og Socialdemokraterne, efter Dansk Energi, Dansk Fjernvarme og Vindmølleindustrien tirsdag i en artikel på Altinget.dk efterlyste en flerårig plan på finansloven for den offentlige støtte til energiforskning. På det nye finanslovforslag er der afsat 324 mio. kr. i det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP), og det er stort set det samme niveau som sidste år.
Men at der kun er uvished, om EUDP-midlerne overhovedet kommer på finansloven igen næste år, er en hæmsko for branhcen, lyder kritikken. Det vil ifølge aktørerne i stedet være en fordel for energiforskningen i branchen, hvis der blev skabt vished om, hvad politikerne vil med støttekronerne på længere sigt - og om ordningen overhovedet skal eksistere i fremtiden.
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
























