Bliv abonnent
Annonce

Internationale studerende gavner samfundsøkonomien

12. marts 2013 kl. 10.58

Analysen, der er foretaget af DREAM-gruppen for Uddannelsesministeriet, viser, at det gavner den danske økonomi, når internationale bachelorstuderende læser hele deres kandidatuddannelse i Danmark.

Gevinsten gør sig både gældende, hvis den studerende selv betaler for sin uddannelse, og hvis uddannelsen betales af den danske stat, som det er tilfældet for studerende fra andre EU/EØS-lande.

I analysen anslås det, at effekten af at tiltrække 1.000 flere internationale bachelorstuderende om året vil være en varig forbedring af de offentlige finanser på mellem 0,4 og 0,8 milliarder kroner.

”De internationale studerende bidrager til at internationalisere de danske videregående uddannelsesmiljøer og giver danske studerende udsyn og perspektiv, men de kan altså også bidrage til at få gang i den vækst, vi savner i Danmark, blandt andet fordi de besidder kompetencer, som de danske virksomheder efterspørger. Selvom det kan være forbundet med visse udgifter at uddanne internationale studerende, er der over en årrække tale om en klar gevinst for landet,” siger uddannelsesminister Morten Østergaard (R) i en pressemeddelelse. 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026