IT-Universitetet: Arbejdsmarkedet skriger på it-specialister, men vi må afvise hver anden ansøger

Erhvervslivet skriger på it-arbejdskraft, og der skal handles nu, hvis Danmark fortsat skal være en digital frontløber.
På IT-Universitetet i København må vi afvise hver anden ansøger og snart reducere antallet af uddannelsespladser på grund af nedskæringer.
Derfor hilser vi regeringens digitaliseringspartnerskabs anbefaling om flere pladser på it-uddannelser velkommen.
Ude af trit med arbejdsmarkedet
”Der skal uddannes flere kandidater fra it-uddannelserne for at imødekomme den stigende efterspørgsel på it-kompetencer.”
Sådan lyder en af anbefalingerne i en rapport udarbejdet af regeringens digitaliseringspartnerskab bestående af digitale eksperter og topledere fra erhvervslivet, faglige organisationer, brancheorganisationer, Kommunernes Landsforening og Danske Regioner.
På IT-Universitetet i København hilser vi anbefalingen velkommen. Vores kerneopgave er at uddanne it-specialister, der kan skabe værdi for samfundet med it. I skrivende stund kan vi hverken følge med efterspørgslen fra erhvervslivet og det offentlige eller fra de mange håbefulde, unge mennesker, der hvert år søger ind på ITU for at tage en it-uddannelse.
Vi har ansøgerne, vi har de relevante uddannelser, og vi har det nære samarbejde med arbejdsgiverne, der sikrer, at viden omsættes til konkret værdi i samfundet.
Martin Zachariasen
Rektor for IT-Universitetet
I år har vi måttet afvise tæt på hver anden ansøger grundet manglende ressourcer, og som følge af regeringens tidligere lancerede plan for uddannelsesområdet skal ITU skære fem til ti procent af universitetets uddannelsespladser.
Det stemmer ikke overens med arbejdsmarkedets behov.
Ifølge en rapport udarbejdet for IDA vil danske virksomheder i 2030 mangle op mod 22.000 kvalificerede it-specialister.
Konsekvenserne for erhvervslivets konkurrenceevne og vækstmuligheder er vidtrækkende, og manglen på kvalificeret arbejdskraft vil også påvirke offentlige serviceydelser og velfærdssamfundets fremtid.
Brug for midler
Vi får ofte at vide, at de unge uddannelsessøgende fravælger de mere tekniske uddannelser, men det er ikke virkeligheden på IT-Universitetet.
År efter år stiger antallet af ansøgere til vores it-uddannelser. Uddannelserne er populære blandt unge ansøgere af samme grund, som vores kandidater er populære blandt arbejdsgivere. Undervisningen på ITU er baseret på en helhedsorienteret tilgang til it-fagene.
Vores studerende får alle en grundlæggende forståelse for design, business og teknologi. De arbejder tæt sammen med erhvervslivet om projekter og opgaver gennem studietiden, og deres undervisere forsker inden for de fag, de underviser i.
Når Digitaliseringspartnerskabet konkluderer, at ”flere skal søge it-uddannelserne, og alle kvalificerede ansøgere skal optages”, er det en udfordring, vi på IT-Universitetet gerne vil være med til at løse.
Vi har ansøgerne, vi har de relevante uddannelser, og vi har det nære samarbejde med arbejdsgiverne, der sikrer, at viden omsættes til konkret værdi i samfundet.
Forudsætningen for at bevare et digitalt foregangsland er en arbejdsstyrke udrustet med de kompetencer, vi er garant for på IT-Universitetet. Vi har brug for midler til at uddanne endnu flere af morgendagens it-specialister.
Indsigt
Ole Thybo Thomsen64 årI dag
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd
Karen Fog Olwig78 årI dag
Professor emerita, Institut for Antropologi, Københavns Universitet
Mette Kirstine Schmidt51 år28. maj
Politisk og international chef, Brintbranchen

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling

















