Bliv abonnent
Annonce
Om  
Sebastian Mernild

Klima- og polarforsker til Norge

20. marts 2016 kl. 21.08

Klima- og polarforsker Sebastian H. Mernild tiltræder 1. april som professor i Climate Change og Glaciologi i Norge ved University College Sogndal. Han bliver samtidig tilknyttet det Antarktiske forskningsprogram i Chile som forskningsleder og -koordinator.

Sebastian H. Mernild har en lang karriere bag sig i både Danmark og udlandet, hvor han har arbejdet med klimaforandringer i Grønland og med Arktis og Antarktis. Han beskæftiger sig med videnskabelige problemstillinger, der omhandler klimaforandringer og disses indvirkning på isskjolde, iskapper, gletschere og sne- og hydrologiske processer.

Mernild har senest været ansat som forskningsleder ved Center for Scientific Studies i Chile og har tidligere arbejdet som klima- og polarforsker i USA på Los Alamos National Laboratory og ved International Arctic Research Center, University of Alaska Fairbanks. I 2009 havde SF en aftale med Sebastian H. Mernild om, at han som førende klimaforkser skulle holde partiet ajour med forskningsresultater inden for klimaområdet frem mod klimatopmødet i december 2009. 

LogoForskning
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026