Kongeligt musikkonservatorium får ny sangprofessor
24. juni 2016 kl. 10.32
Helen Gjerris har siden 2009 været ansat som adjunkt og lektor ved Det Kongelige Danske Musikkonservatorium. Hun er nu ansat som sangprofessor og tiltræder 1. september 2016.
Det skriver musikkonservatoriet.
Helen Gjerris har erfaring som faggruppeleder fra Syddansk Musikkonservatorium, hvor hun var ansat som professor i perioden 2010-2016. En erfaring, som hun altså nu kan trække på i sit nye professorat.
Helen Gjerris er uddannet fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium med virksomhed som opera-, lied- og oratoriesanger.
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet

























