Merete Juhl
Morten Boje HviidLandbrug & Fødevarer skiller sig af med topchef: "Vi ønsker en anden profil i front"

Dagen efter den politiske aftale om den grønne trepart blev præsenteret, rykker en af landbrugets centrale organisationer, Landbrug & Fødevarer, rundt i direktionen.
Rokaden betyder, at Merete Juhl er færdig som administrerende direktør.
Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse tirsdag.
"Det er et strategisk valg, da vi ønsker en anden profil i front fremover," udtaler formand Søren Søndergaard.
Bestyrelsen har udpeget Morten Boje Hviid som ny administrerende direktør. Han har siden 2020 udgjort en del af Landbrug & Fødevarers direktion, hvor han har haft ansvar for politik, bæredygtighed og kommunikation.
Merete Juhl tiltrådte som administrerende direktør 1. august 2022.
Ikke tilfældigt
Han tiltræder jobbet fra dags dato. Og det er ikke tilfældigt, at valget falder på ham, lyder det i pressemeddelelsen.
"Fremover skal der være lighedstegn mellem den administrerende direktør og den politiske strateg. Mortens evner i at angive retning, sætte et hold og levere politiske resultater for vores medlemmer har været udslagsgivende. Sådan har det været, siden han trådte ind ad døren," udtaler Søren Søndergaard.
Ifølge Morten Boje Hviid var det ikke en svær beslutning at takke ja til jobbet.
"Jeg ved godt, at der venter os svære og store opgaver, men det er stoltheden og viljen til at være en del af løsningen, der fylder mest," udtaler han.
Foruden Morten Boje Hviid bliver Flemming Nør-Pedersen, der har været en del af direktionen siden 2012, forfremmet til viceadministrerende direktør. Samtidig indtræder Camilla Brehm Suhr i direktionen, hvor hun får ansvar for blandt andet organisationsudvikling, kultur og ledelse. Hun har siden 2013 arbejdet med HR, strategi og ledelse i organisationen.
Indsigt
Kaj Thomsen85 årI dag
Fhv. formand for Magistrenes Pensionskasse, fhv. FU-medlem af GL, fhv. lektor
Sebastian Kepfer Rojas47 årI dag
Lektor, Københavns Universitet
Mikkel Wallentin53 årI dag
Professor i kognitionsvidenskab, Aarhus Universitet (hjernens forståelse af sprog, køn og musik mv.), forfatter

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på
- Millioner til ekspertviden går til partiernes kampagner og kommunikation
- Kvinder i musikbranchen, grøn omstilling på højskoler og skolemåltider i Østafrika: Det har fondene givet penge til i maj
- Lektor: Universiteterne skal forsvare dannelsens bøvlede, analoge processer




















