Bliv abonnent
Annonce

Nu er uddannelsesloftet vedtaget

Foto: Ólafur Steinar Gestsson / Scanpix
19. december 2016 kl. 12.26

På det sidste møde i Folketinget inden juleferien har politikerne mandag vedtaget det omdiskuterede uddannelsesloft. Det betyder, at muligheden for at tage flere uddannelser nu bliver indskrænket.

79 stemte for, mens 24 stemte imod, og dermed mister man nu retten til at tage en ny uddannelse på samme eller lavere niveau, hvis man allerede har afsluttet en uddannelse.

Forslaget havde opbakning fra regeringen, Dansk Folkeparti og Socialdemokratiet. Uddannelsesloftet er kommet som følge af et finansieringsbehov på 300 millioner kroner, som opstod i forbindelse med dagpengeaftalen fra sidste år.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026